Wydruki Giclee Print

Giclee Print znana również jako Fine Art Print to rewolucyjna technologia druku wykorzystywana do profesjonalnego tworzenia reprodukcji dzieł sztuki.

Na wyjątkowość druku artystycznego składa się wiele elementów, najważniejsze z nich to :

  • Zastosowanie atramentów pigmentowych gwarantujących przepiękne, nasycone barwy.
  • Druk bezrastrowy, który gwarantuje idealne odwzorowanie szczegółów.
  • Specjalistyczne podłoża archiwalne dedykowane wydrukom Giclee.
  • Nowoczesny, profesjonalny sprzęt drukarski.

Reprodukcje Giclee mają wartość kolekcjonerską i są niemal nie do odróżnienia od oryginalnej pracy.

Dla mnie, jako twórczyni obrazów bogatych w detale, malowanych w technice mixmedia, jest to ogromnie ważny aspekt. Każdy nawet najmniejszy detal pracy może być idealnie odwzorowany, dosłownie co do jednego subtelnego pociągnięcia kredki, czy najdrobniejszego rozprysku farby.

Kolejną wspaniałą cechą druku artystycznego jest efekt trójwymiarowości, czyli : jeśli oryginalna praca zawiera wiele warstw, wypukłości i faktur, reprodukcja będzie ten efekt idealnie oddawać.

Moje prace drukowane są na wysokiej jakości papierze archiwalnym White Velvet 270g. Jest to papier o pięknej strukturze, w kolorze tzw. złamanej bieli.

Fine Art Print, inaczej Giclee to technika druku nieakceptująca kompromisów. Reprodukcje dzieł bardziej i mniej znanych artystów, powstałe w ten sposób, są wykorzystywane w muzeach i galeriach sztuki na całym świecie.

Od oryginału do reprodukcji

Reprodukcje, które znajdziesz w moim sklepie powstają w profesjonalnej drukarni w Warszawie i od początku do końca procesu zajmuje się nimi doświadczony ekspert w dziedzinie.

Pierwszym etapem jest digitalizacja prac przy pomocy sprzętu fotograficznego. Tak, właśnie taka digitalizacja a nie skan, jest jednym z powodów tych niesamowitych efektów.

Kolejny etap, to obróbka plików w programie graficznym, by każdy szczegół oryginału był perfekcyjnie odwzorowany na kopii. Miałam przyjemność obserwować kiedyś tą pracę, więc z pełną wiedzą mogę powiedzieć, że to naprawdę o wiele, wiele  więcej niż podkręcenie kontrastów 😉

Następnie wykonywany jest próbny wydruk. Po co? Aby sprawdzić czy wszystko na  reprodukcji zgadza się z oryginałem. Dosłownie wszystko ! Drukowane są też fragmenty w maksymalnym powiększeniu, by ocenić możliwości robienia ewentualnych dużych formatów.  Zanim powstaną finalne wydruki, przyjeżdżam do drukarni i wspólnie z ekspertem Kubą oglądamy próbki, omawiamy szczegóły, ustalamy formaty i papier.

Dopiero wówczas może ruszyć finalny druk reprodukcji.

True Story:

Kiedyś porządkując prace z Serii Bałtyckiej byłam przekonana, że w rękach mam oryginał i dopiero po dotyku zorientowałam się, że to wydruk. Ta sytuacja dobrze obrazuje czym tak naprawdę jest Giclee 🙂